4-H and FFA Beef Show Results

Top Winners Named In Linn County Fair Beef Show

4-H and FFA youth exhibited beef animals at the July 11, 2010 Linn County Fair Beef Show.  Winners are:

First Calf Heifer with Calf Champion:  Cole Frank, Walker

Aged Cow with Calf, Champion:  Cassie Rosauer, Walker

Home Raised Breeding Heifer Champion:  JeNeal Horning

Home Raised Breeding Heifer Reserve Champion:  Karlie Nulle, Springville

Angus Heifer Champion:  Ryan Benesh, Marion

Angus Heifer Reserve Champion:  Jalea Horning, Marion

Maine Anjou Heifer Low % Champion: Tyler Shulista, Central City

Maine Anjou Heifer Low % Reserve Champion:  Nathan Novak, Mt. Vernon

Shorthorn Heifer Champion:   Brendon Schott, Coggon

Shorthorn Heifer Reserve Champion:  Kyler Schott, Coggon

Foundation Semmental Heifer Champion:  Tanner Sloan, Center Point

Foundation Semmental Heifer Reserve Champion:  Cass Fox, Center Point

Semmental Heifer Champion:  Cassie Rosauer, Walker

Semmental Heifer Reserve Champion:  Lydia Brown, Cedar Rapids

All Other Breeds Champion:  Braden Oxley, Marion

All Other Breeds Reserve Champion:  Braden Oxley, Marion

Commercial Heifer Champion:  Tayler Etzel, Alburnett

Commercial Heifer Reserve Champion:  Cass Fox, Center Point

Supreme Champion Breeding Heifer:  Tayler Etzel, Alburnett

Supreme Reserve Champion Breeding Heifer:  Cass Fox, Center Point

Home Raised Light Weight Market Steer Champion:  Doneshia Moyer, Anamosa

Home Raised Light Weight Market Steer Reserve Champion:  Mikayhla Hartl, Central City

Home Raised Middle Weight Market Steer Champion:  JeNeal Horning, Mairon

Home Raised Middle Weight Market Steer Reserve Champion:  Riley Young, Center Point

Home Raised Middle Heavy Weight Market Steer Champion:  Garrett  Betenbender, Center Point

Home Raised Middle Heavy Weight Market Steer Reserve Champion:  Jalea Horning

Home Raised Heavy Weight Market Steer Champion:  Tanner Sloan, Center Point

Home Raised Heavy Weight Market Steer Reserve Champion:  Brendan Schott, Coggon

Home Raised Market Steer (Overall) Champion:  Garrett Betenbender, Center Point

Home Raised Market Steer (Overall) Reserve Champion:  Jalea Horning, Marion

Cross Bred Steer Light Weight Champion:  Cole Frank, Walker

Cross Bred Steer Light Weight Reserve Champion:  Kyle Jilovec, Mt. Vernon

Cross Bred Steer Middle Weight Champion:  Cassie Rosauer, Walker

Cross Bred Steer Middle Weight Reserve Champion:  Austin Corum,  Springville

Cross Bred Steer Middle Heavy Weight Champion:  Nathan Novak, Mt. Vernon

Cross Bred Steer Middle Heavy Weight Reserve Champion:  Austin Himes, Central City

Cross Bred Steer Heavy Weight Champion:  MacKinze Carrothers, Alburnett

Cross Bred Steer Heavy Weight Reserve Champion:  Robbie Carrothers, Alburnett

Cross Bred Market (Overall) Champion:  Nathan Novak, Mt. Vernon

Cross Bred Market (Overall) Reserve Champion:  MacKinze Carrothers, Alburnett

Angus Steer Champion:  Kylie Mysak, Springville

Angus Steer Reserve Champion:  Cody Benesh, Marion

Simmental Steer Champion:  Austin Himes, Central City

Simmental Steer Reserve Champion:  Tyler Vavricek, Center Point

Maine Anjou Steer Champion:  Tyler Vavricek, Center Point

Maine Anjou Steer Reserve Champion:  Griffin Humphreys, Walker

Shorthorn Steer Champion:  Kyler Schott, Coggon

Shorthorn Steer Reserve Champion:  Josh Langhoff, Walker

Chianina Steer Champion:  Griffin Humphreys, Walker

Chianina Steer Reserve Champion:  Tyler Vavricek, Center Point

All Other Breeds Steer Champion:  Logan Blackford, Marion

All Other Breeds Steer Reserve Champion:  MacKenze Carrothers, Alburnett

Market Heifer Champion:  Mitchell Jilovec, Mt. Vernon

Market Heifer Reserve Champion:  Tanner Woodson, Central City

Rate of Gain Champion:  Tanner Sloan, Center Point

Rate of Gain Reserve Champion:  Evan Kaczinski, Marion

Grand Champion Market Beef: Nathan Novak, Mt. Vernon

Reserve Grand Champion Market Beef:  Garrett Betenbender, Center Point

Obstacle Course Senior 1st Place:  Anna Tichy, Ely

Obstacle Course Senior 2nd Place:  JeNeal Horning

Obstacle Course Intermediate 1st Place:  Kaylin Moyer, Walker

Obstacle Course Intermediate 2nd Place:  Karlie Nulle, Springville

Obstacle Course Junior 1st Place:  Levi Flitsch, Central City

Obstacle Course Junior 2nd Place:  Lydia Brown, Cedar Rapids

Top showmanship winners

Champion Advanced Showman:  Levi Flitsch, Central City

Reserve Advanced Showman: Kyler Schott, Coggon

Champion Senior Showman:   JeNeal Horning, Marion

Reserve Senior Showman:  Tayler Etzel, Alburnett

Champion Intermediate Showman:  Austin Himes, Central City

Reserve Intermediate Showman:  Kaylin Moyer, Walker

Champion Junior Showman:  Doneshia Moyer, Anamosa

All Around Beef Award:

All-Around Beef Exhibitor, Senior, First:  JeNeal Horning, Marion

All-Around  Beef Exhibitor, Senior, Second:  Tanner Woodson, Central City

All-Around Beef Exhibitor, Intermediate, First:  Kaylin Moyer, Walker

All-Around Beef Exhibitor, Intermediate, Second:   Austin Himes, Central City

All-Around Beef Exhibitor, Junior, First:  Levi Flitsch, Central City

All-Around Beef Exhibitor, Junior, Second:  Lydia Brown, Cedar Rapids

4-H, the youth component of the Iowa State University Extension, offers opportunities to choose from among fifty different project areas.  The 4-H program is open to all urban and rural youth kindergarten through 12th grade.  For more information about 4-H, contact the Linn County Extension Office, 3279 7th Avenue Suite 140, Marion or phone 377-9839.

Advertisements

Leave a comment

Filed under 2010 Fair, Fair Results

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s